Muzeum Regionalne w Jarocinie to wyjątkowa instytucja, która gromadzi i prezentuje bogate zbiory związane z historią oraz kulturą regionu jarocińskiego. Znajduje się ono w malowniczym miejscu, w zabytkowych budynkach, w tym w pałacu Radolińskich oraz skarbczyku, które same w sobie stanowią atrakcję turystyczną.
Od 2014 roku muzeum wzbogaciło swoją ofertę o unikalny projekt, jakim jest Spichlerz Polskiego Rocka. Inicjatywa ta skupia się na zachowaniu i promowaniu dziedzictwa muzycznego, które ma kluczowe znaczenie dla kultury tego regionu.
Zarówno przestrzeń wystawiennicza, jak i różnorodność wystaw czynią Muzeum Regionalne w Jarocinie miejscem, które warto odwiedzić, aby lepiej poznać lokalne tradycje i historię. W przyszłości muzeum planuje dalszy rozwój oraz organizację licznych wydarzeń, które przyciągną pasjonatów historii i sztuki.
Historia
„Pomysł na utworzenie muzeum zrodził się w trakcie jubileuszu 700-lecia Jarocina, który miał miejsce w 1957 roku. Zbiory zgromadzone na tę wyjątkową okazję przyczyniły się do powstania pierwszej wystawy, która miała miejsce 22 lipca 1960 roku w skarbczyku Muzeum Etnograficznego. W 1971 roku instytucja zmieniła swoją nazwę na Muzeum Regionalne w Jarocinie. Dalsze prace nad zbiorami doprowadziły do ich przeniesienia w 1990 roku na strych jarocińskiego ratusza. Po przeprowadzeniu remontu w 2001 roku ponownie otwarto ekspozycję w skarbczyku, co było istotnym wydarzeniem w historii muzeum. W listopadzie 2022 roku zaprezentowano nową wystawę stałą w pałacu Radolińskich, co stanowi nowy rozdział w rozwoju tej instytucji.”
Zbiory
Na parterze pałacu zlokalizowana jest wystawa stała, która stanowi istotny element Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Ekspozycja ta poświęcona jest niezwykle bogatej historii Jarocina, szczególnie w kontekście zaboru pruskiego, dwudziestolecia międzywojennego, a także tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej oraz czasów Polski Ludowej.
Wystawa ukazuje życie i działalność Hugona von Radolina, wybitnej postaci związanej z regionem, który żył w latach 1841-1917. Zawarta w niej narracja zwraca uwagę na zaangażowanie mieszkańców Jarocina w konspirację niepodległościową oraz ich wkład w powstanie wielkopolskie, które miało kluczowe znaczenie dla historii naszego kraju.
Oprócz stałej ekspozycji, w muzeum organizowane są również wystawy czasowe, które uzupełniają ofertę i wzbogacają wiedzę zwiedzających na temat lokalnej kultury i historii.
Przypisy
- Muzeum Jarocin [online], www.muzeumjarocin.pl [dostęp 16.03.2023 r.]
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r., s. 45 [dostęp 14.09.2010 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Spichlerz Polskiego Rocka | Stadion Miejski w Jarocinie | Stawy Parku w Jarocinie | Jarocińskie Linie Autobusowe | Izolacja – Jarocin | Jarota Jarocin | Jarocin (stacja kolejowa) | Ratusz w Jarocinie | Nadleśnictwo Jarocin | Pałac Radolińskich w Jarocinie | Ciświca | Lądowisko Jarocin-SzpitalOceń: Muzeum Regionalne w Jarocinie