Anna Styszyńska, której data urodzin przypada na 15 kwietnia 1954 roku w Jarocinie, jest renomowaną polską geograf. W obszarze nauk o Ziemi zdobyła tytuł doktora habilitowanego, co potwierdza jej wybitne umiejętności i wiedzę w tej dziedzinie.
Aktualnie pełni funkcję profesora nadzwyczajnego na Akademii Morskiej w Gdyni oraz Politechniki Gdańskiej, gdzie uczestniczy w kształceniu przyszłych pokoleń specjalistów.
Życiorys
Anna Styszyńska przez długi czas związana była z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie do 1977 roku studiowała geografię. W roku 1977 rozpoczęła pracę na Wydziale Nawigacyjnym Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Na początku jej działalności akademickiej zajmowała stanowisko pracownika naukowo-technicznego, a w 1980 roku awansowała na starszego asystenta, docierając w końcu do roli adiunkta. Od 2007 roku pełni funkcję profesora nadzwyczajnego w Akademii Morskiej w Gdyni, gdzie również kieruje Katedrą Meteorologii i Oceanografii Nautycznej. W tym samym roku zasiliła grono członków Rady Wydziału, a w 2008 roku dołączyła do Senatu Akademii Morskiej w Gdyni.
W latach 80. oraz 90. XX wieku, prowadziła także wykłady na Wydziale Administracyjnym tej samej uczelni. Jej osiągnięcia naukowe obejmują habilitację, którą uzyskała w 2006 roku na podstawie pracy pt. Przyczyny i mechanizmy współczesnego (1982-2002) ocieplenia atlantyckiej Arktyki, przygotowanej na Uniwersytecie w Poznaniu.
W ramach swojej kariery akademickiej, Anna Styszyńska uczestniczyła w rejsach szkolnych, pełniąc obowiązki oficera praktyk oraz oficera meteorologicznego, spędzając ponad trzy lata na statkach. Jej doświadczenia obejmują prace w tropikach, na Morzu Śródziemnym oraz w odległych rajach arktycznych i antarktycznych, takich jak Morze Barentsa, Cieśnina Beringa czy Spitsbergen.
Na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni stworzyła wymagania egzaminacyjne dotyczące meteorologii i oceanografii dla oficerów pokładowych. Dodatkowo, zajmuje ważne miejsce w Państwowej Komisji Egzaminacyjnej działającej przy tym urzędzie.
Zainteresowania naukowe Anny Styszyńskiej koncentrują się na badaniu warunków hydroklimatycznych w rejonach polarnych oraz ich wpływu na transport morski. Prowadzi prace badawcze dotyczące oscylacji północnoatlantyckiej i jej wpływu na klimat oraz warunki pogodowe Morza Bałtyckiego i Polski. Wspólnie z Andrzejem Marszem wprowadzała tę tematykę do polskiego środowiska naukowego. Stworzyła również innowacyjną metodę oszacowywania dopływu energii promienistej Słońca na wszelką płaszczyznę na Ziemi.
Jest autorką trzech książek oraz współautorką kolejnych trzech publikacji. Brała również udział w redagowaniu czterech monografii i dwóch tomów recenzowanych materiałów pokonferencyjnych. Generalna suma jej publikacji przekracza 100 pozycji, a jej osiągnięcia zawierają członkostwo w licznych towarzystwach naukowych zarówno w Polsce, jak i Europie.
Odznaczenia (wybrane)
Anna Styszyńska zdobyła szereg wyróżnień za swoje osiągnięcia oraz wkład w różne dziedziny. Poniżej przedstawiono wybrane odznaczenia, które przyznano jej w uznaniu za zasługi:
- srebrny Krzyż Zasługi,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- brązowa i srebrna Odznaka honorowa „Zasłużony Pracownik Morza”.
Publikacje indywidualne
W zbiorze indywidualnych publikacji Anny Styszyńskiej znajdują się prace o istotnym znaczeniu naukowym oraz badawczym. Do najbardziej znaczących pozycji należy:
- „Pole średnich temperatur powietrza nad wodami mórz wokółantarktycznych i główne prawidłowości jego kształtowania się (wraz z atlasem)” (1985),
- „Dopływ promieniowania całkowitego Słońca do powierzchni o dowolnym nachyleniu i ekspozycji” (1995),
- „Przyczyny i mechanizmy współczesnego ocieplenia Atlantyckiej Arktyki (1982-2002)” (2005).
Przypisy
- Dr hab. Anna Styszyńska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 11.03.2017 r.]
- Wizytówka [online], pg.edu.pl [dostęp 12.03.2017 r.]
- a b c d e f g h i j Styszyńska Anna, [w:] MałgorzataM. Sokołowska (red.), Profesorowie Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni, Gdynia: Oficyna Verbi Causa, 2016 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Ryszard Grygiel | Jerzy Sablik | Czesław Madajczyk | Jan Jajor | Jerzy Kaczmarek (socjolog) | Henryk Mikołajczak | Czesław Królikowski | Jacek Styszyński | Maria Baar | Barbara Walendowska | Antoni Śliwiński (fizyk) | Lech Borowiec | Jan Wojcieszak | Jerzy Danielewicz (historyk)Oceń: Anna Styszyńska