Maria Baar


Maria Teresa Baar, urodzona 10 października 1939 roku w Jarocinie, to postać dostrzegalna w polskiej kulturze i edukacji. Niestety, odeszła 2 listopada 2016 roku w Józefowie, ale jej dziedzictwo żyje dalej. Była nie tylko utalentowaną pedagog, ale również zapaloną polonistką oraz bibliotekarką.

Jej pasje obejmowały szereg dziedzin, w tym regionalizm oraz publicystykę. Co więcej, Maria Baar pełniła także rolę animatorki kultury, aktywnie angażując się w lokalne inicjatywy i projekty. Jej wkład w rozwój życia kulturalnego w Polsce jest nie do przecenienia.

Życiorys

Maria Baar to postać o bogatej biografii, która pozostawiła znaczący ślad w północnej Polsce. Ukończyła Liceum Pedagogiczne w Rogoźnie oraz Studium Nauczycielskie w Poznaniu, gdzie specjalizowała się w filologii polskiej. Dalsze kształcenie kontynuowała na Wyższym Studium Zawodowym w Poznaniu, zdobywając kompetencje z zakresu bibliotekoznawstwa.

Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka w kilku szkołach podstawowych, między innymi w miejscowościach takich jak Józefowice, Szamocin, Świnoujście i Pruści. W 1975 roku objęła stanowisko kierowniczki filii wągrowieckiej Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Pile. W tym czasie kierowała również Szkołą Podstawową nr 4 w Wągrowcu, gdzie miała znaczący wpływ na edukację lokalnej społeczności.

Maria była również aktywną pisarką i badaczką historii regionu. W Wągrowcu stworzyła wiele książek i artykułów dotyczących ważnych dla miasta postaci, takich jak Tadeusz Nożyński, Bronisław Zieliński, Piotr Paliński oraz ksiądz Piotr Ratajczak. Pracując w bibliotece, miała okazję poznać Tadeusza Nożyńskiego, z którym współpracowała, a efektem tej współpracy była wydana przez nią książka o jego życiu i dokonaniach.

Po przejściu na emeryturę, Baar nie zaprzestała swojej działalności. Organizowała bibliotekę w Państwowej Szkole Muzycznej w Wągrowcu oraz podejmowała współpracę z lokalnymi mediami, takimi jak „Głos Wągrowiecki” oraz miesięcznik „Światłość”. Jej wszechstronność znalazła także odzwierciedlenie w jej rodzinie; była babcią znanej aktorki filmowej i teatralnej Kamilli Baar-Kochańskiej.

Maria Baar odeszła 2 listopada 2016 roku w Józefowie. Jej ostatnie miejsce spoczynku znajduje się w Szamocinie, gdzie została pochowana 14 listopada 2016 roku.

Wybrane publikacje

W dorobku Maria Baar znajdują się znaczące publikacje, które odzwierciedlają jej pasję oraz zaangażowanie w życie kulturalne.

  • „Tadeusz Nożyński”, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu,
  • „Bronisław Zieliński” (współautor Maciej Zieliński), Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu,
  • „20 lat Państwowej Szkoły Muzycznej”,
  • „Wiara pochodnią nadziei”,
  • „35 lat Banku Spółdzielczego w Wągrowcu”,
  • „Ksiądz Piotr Ratajczak”,
  • „Piotr Paliński – nauczyciel, redaktor, pisarz”,
  • liczne artykuły publicystyczne oraz historyczne.

Te prace ukazują jej talent oraz umiejętność tworzenia wartościowych tekstów w różnorodnych dziedzinach.

Nagrody i wyróżnienia

Maria Baar, wybitna postać w dziedzinie edukacji, otrzymała szereg prestiżowych nagród i wyróżnień, które potwierdzają jej zasługi oraz oddanie w pracy na rzecz kultury i oświaty.

  • nagroda Ministra Oświaty przyznana w latach: 1975, 1980 oraz 1990,
  • medal za „wybitne zasługi w rozwoju województwa pilskiego”,
  • medal za „wybitne osiągnięcia w zakresie Postępu Pedagogicznego”,
  • odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”,
  • medal Rodła,
  • medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • złoty Krzyż Zasługi,
  • honorowa nagroda Miasta Wągrowca w 2004 roku,
  • złoty Liść 2011 – Doroczna Honorowa Nagroda Głosu Wągrowieckiego,
  • członkini Honorowa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Pałuckiej.

Te nagrody i wyróżnienia stanowią dowód na zaangażowanie i pasję Marii Baar w kształtowanie przyszłych pokoleń oraz rozwój społeczności lokalnej.

Przypisy

  1. Członkowie honorowi TPZP [online], www.tpzp.eu [dostęp 13.04.2020 r.]
  2. IZA, Kamilla Baar uprowadzona przez Tomasza Karolaka!, „wagrowiec.naszemiasto.pl”, 22.11.2013 r. [dostęp 20.01.2018 r.]
  3. Administrator, Portal WRC - Nie żyje Maria Baar [online], www.portalwrc.pl [dostęp 20.01.2018 r.]
  4. Foto galerie - Kategoria: Pogrzeb Marii Baar - gloswagrowiecki.pl [online], www.gloswagrowiecki.pl [dostęp 20.01.2018 r.]
  5. Pani Maria Teresa Baar – członek honorowy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu nie żyje [online], webcache.googleusercontent.com [dostęp 20.01.2018 r.]
  6. Historia | Biblioteka Pedagogiczna w Pile [online], wagrowiec.cdnpila.kylos.pl [dostęp 20.01.2018 r.]
  7. Nina.gov.pl, Piotr Paliński [online], www.ipsb.nina.gov.pl [dostęp 20.01.2018 r.]
  8. Galeria – PSM Wągrowiec [online], www.psmwagrowiec.com [dostęp 20.01.2018 r.]
  9. GustawaG. Patro GustawaG., Wągrowiec : zarys dziejów, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1982, ISBN 83-09-00642-X, OCLC 77507976 [dostęp 22.08.2021 r.]
  10. MariaM. Baar MariaM., Tadeusz Nożyński, 1994 r.
  11. a b KrzysztofK. Szypulski KrzysztofK., Nasze publikacje [online], www.tpzp.eu [dostęp 20.01.2018 r.]

Oceń: Maria Baar

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:21