Czesław Madajczyk, ur. 27 maja 1921 w Jarocinie, zm. 15 lutego 2008 w Warszawie, był znaną postacią polskiej historii oraz życia akademickiego. Jako historyk oraz polityk, Madajczyk miał znaczący wpływ na rozwój badań naukowych w Polsce.
Jego kariera naukowa łączyła się z rolą nauczyciela akademickiego i profesora nauk humanistycznych, w ramach której edukował wiele pokoleń studentów. W latach 1971–1983 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Historii PAN, co ukazuje jego zaangażowanie w rozwój polskiej historiografii.
Życiorys
Czesław Madajczyk to postać, której życie związane było z wieloma istotnymi wydarzeniami w dziedzinie nauki i historii. W 1939 roku ukończył Gimnazjum Humanistyczne w Jarocinie, a w 1947 roku studia na Wydziale PrawaUniwersytetu Wrocławskiego. Twoje dalsze kształcenie nastąpiło w 1949 roku, kiedy to uzyskał tytuł magistra socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W 1954 roku, na podstawie pracy dotyczącej burżuazyjno-obszarniczej reformy rolnej w Polsce w latach 1918–1939, uzyskał stopień naukowy kandydata nauk w Instytucie Kształcenia Kadr Naukowych. W kolejnych latach jego kariera akademicka rozwijała się dynamicznie; w 1955 roku został docentem, w 1963 profesorem nadzwyczajnym, a 1972 roku profesorem zwyczajnym.
Czesław Madajczyk przez kilka lat, w okresie 1954–1958, prowadził wykłady w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR, a w latach 1954-1956 także w Wojskowej Akademii Politycznej. Od 1955 roku rozpoczął pracę w Instytucie Historii PAN w Warszawie, gdzie przez wiele lat pełnił różne funkcje kierownicze, począwszy od Zakładu Historii Polski Okresu Międzywojennego, a następnie od 1991 roku Zakładu Historii II Wojny Światowej.
W swoim zawodowym życiu Czesław Madajczyk był także sekretarzem naukowym Instytutu w latach 1956–1962, wicedyrektorem w latach 1962–1968, a także zastępcą sekretarza Wydziału I Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk od 1968 do 1971 roku. Jego działalność redakcyjna obejmowała współwłaścicielstwo kwartalnika „Dzieje Najnowsze”, w którym pełnił rolę redaktora naczelnego w latach 1969–1996.
W latach 1971-1983 sprawował także funkcję dyrektora IH PAN. Jego zaangażowanie w sferze nauki zostało docenione; od 1979 roku był członkiem korespondentem PAN, a od 1991 członkiem rzeczywistym Akademii. Przez wiele lat przewodniczył Komisji Historii I i II Wojny Światowej, a ponadto był wiceprezesem Międzynarodowego Komitetu Historii II Wojny Światowej.
Ważnym wkładem Madajczyka do polskiej historiografii są jego liczne publikacje. Wydał on ponad 600 prac dotyczących historii Polski oraz Europy, w tym jedyną syntezę niemieckiej polityki okupacyjnej w Polsce podczas II wojny światowej pt. Polityka III Rzeszy w okupowanej Polsce. Dodatkowo, jego badania nad kulturą w czasach wojny prowadzone były w ramach projektu Inter Arma non silent Musae oraz pod jego redakcją ukazał się kilkutomowy zbiór dokumentów o powstaniu warszawskim.
Nie mniej istotna jest jego działalność w zakresie badań nad Generalnym Planem Wschodnim, a także praca dotycząca zbrodni katyńskiej, która pojawiła się w 1989 roku. Madajczyk wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej w 1948 roku, a następnie do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, pozostając aktywnym członkiem polsko-radzieckiej komisji partyjnej do 1990 roku.
Nagrody i odznaczenia
W ciągu swojej kariery Czesław Madajczyk zyskał liczne odznaczenia i nagrody, które podkreślają jego wkład w badania historyczne. Został odznaczony zarówno Krzyżem Kawalerskim, jak i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Orderem Sztandaru Pracy II klasy.
W ramach osiągnięć zawodowych, otrzymał nagrodę państwową I stopnia, nagrodę Ministerstwa Obrony Narodowej oraz nagrodę „Polityki” za swoją pracę zatytułowaną Polityka III Rzeszy w okupowanej Polsce.
Nie był to jednak koniec jego sukcesów – został także dwukrotnie wyróżniony nagrodą „Polityki” za publikacje Generalna Gubernia w planach hitlerowskich oraz Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim.
W 1978 roku przyznano mu nagrodę Wojewódzkiej Rady Narodowej w Zamościu za jego całokształt badań dotyczących Zamojszczyzny. Natomiast w 1979 roku zdobył nagrodę „Problemów” za popularyzację wiedzy historycznej.
Co więcej, był laureatem zespołowych nagród, które otrzymał z rąk Sekretarza Naukowego PAN. Wspólnie z Ludową Spółdzielnią Wydawniczą został uhonorowany za wybitne wydawnictwo źródłowe dotyczące Zamojszczyzny w kontekście działań SS.
Kontrowersje
W swojej książce Tajne oblicze GL-AL i PPR, Marek Jan Chodakiewicz oraz Piotr Gontarczyk oskarżają Czesława Madajczyka o jego dyspozycyjność wobec władz komunistycznych. Zdaniem autorów, jego postawa w tamtym okresie budzi wiele wątpliwości i kontrowersji.
W odpowiedzi na te zarzuty, Anna Cienciała, recenzentka wspomnianej publikacji, nie zgadza się z tymi twierdzeniami. Jej opinia podkreśla inne aspekty działalności Madajczyka, które mogą rzucać nowe światło na jego historię i wkład w dzieje Polski.
Życie prywatne
Czesław Madajczyk był synem Stanisława oraz Heleny, której panieńskie nazwisko brzmiało Nicke. Związek z Zofią Wojtasińską zaowocował dwójką synów: profesorem historiiPiotrem oraz Jackiem. Przez większość swojego życia mieszkał w stolicy, w Warszawie.
Główne publikacje
Czesław Madajczyk, wybitny historyk specjalizujący się w tematyce II wojny światowej i okupacji, jest autorem wielu istotnych prac naukowych, które w znaczący sposób wpłynęły na polską historiografię. Poniżej przedstawiamy jego najważniejsze publikacje:
- Burżuazyjno-obszarnicza reforma rolna w Polsce 1918–1939, Książka i Wiedza, Warszawa 1956,
- Sprawa reformy rolnej w Polsce 1939–1944. Programy – taktyka, PWN, Warszawa 1961,
- Generalna Gubernia w planach hitlerowskich. Studia, PWN, Warszawa 1961,
- Hitlerowski terror na wsi polskiej 1939-1945. Zestawienie większych akcji represyjnych, PWN, Warszawa 1961,
- Polityka III Rzeszy w okupowanej Polsce, 2 t., PWN, Warszawa 1970,
- Die Okkupationspolitik Nazideutschlands in Polen 1939–1945, Akademie-Verlag, Berlin 1987 (skrócona wersja w języku niemieckim),
- (red.) Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim, PIW, Warszawa 1974,
- (red.) Zamojszczyzna – Sonderlaboratorium SS. Zbiór dokumentów polskich i niemieckich z okresu okupacji hitlerowskiej, 2 t., Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1977 (wyd. II 1979),
- Kultura europejska a faszyzm. Szkice, Ossolineum, Wrocław 1979,
- Dramat katyński, Książka i Wiedza, Warszawa 1980,
- (red.) Inter Arma non silent Musae. Wojna i kultura 1939–1945, PIW, Warszawa 1982 (przekład polski),
- Faszyzm i okupacje 1938–1945. Wykonywanie okupacji przez państwa Osi w Europie, 2 t., Warszawa 1983,
- Dramat katyński, Warszawa 1989,
- (red.) Generalny Plan Wschodni. Zbiór dokumentów, IH PAN, Warszawa 1990,
- Vom Generalplan Ost zum Generalsiedlungsplan, Saur, München 1994,
- Klerk czy intelektualista zaangażowany? Świat polityki wobec twórców kultury i naukowców europejskich w pierwszej połowie XX wieku, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1999.
Każda z powyższych pozycji stanowi istotny wkład w zrozumienie i analizę skomplikowanej historii Polski oraz Europy w czasach zagrożenia i konfliktu.
Przypisy
- a b MagdalenaM. Hułas MagdalenaM., Czesław Madajczyk 1921–2008 [online], Instytut Historii PAN, 17.10.2024 r.
- AnnaA. Cienciała AnnaA., Tajne oblicze GL-AL i PPR. Dokumenty, selected and edited by Marek J. Chodakiewicz, Piotr Gontarczyk and Leszek Żebrowski, „Sarmatian Review” (2), 2001 r., s. 798.
- CzesławC. Łuczak CzesławC., Wkład profesora Czesława Madajczyka do rozwoju badań naukowych nad dziejami najnowszymi, „Dzieje Najnowsze”, 1-2, Wrocław 1981 r.
- Trybuna Robotnicza, nr 208, 19.10.1981 r.
- Jerzy Wiatr w Trybuna Szczególne zwierciadło (archiwum). trybuna.com.pl.
- Chodakiewicz wyraził się także krytycznie o Madajczyku w rozmowie z redaktorką „Naszego Dziennika” Małgorzatą Rutkowską: „A od kogo mieli się uczyć dzisiejsi młodzi historycy? Od dyżurnego komunisty gomułkowca Czesława Madajczyka, w którego sztandarowej pracy trudno odróżnić, co jest ściągnięte z dokumentów Delegatury Rządu, a co jest jego własną "oryginalną" analizą, bo naukowiec ten był tak oszczędny w przypisach?”
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jan Jajor | Jerzy Kaczmarek (socjolog) | Henryk Mikołajczak | Czesław Królikowski | Jacek Styszyński | Maria Baar | Barbara Walendowska | Jerzy Danielewicz (historyk) | Jan Wojcieszak | Lech Borowiec | Jerzy Sablik | Ryszard Grygiel | Anna Styszyńska | Antoni Śliwiński (fizyk)Oceń: Czesław Madajczyk